BAZA WIEDZY - Panelizacja - rytowanie

   Rytowanie płytek PCB, nazywane również rylcowaniem, lub z języka angielskiego v-scoring lub v-cut, to technika stosowana przy produkcji płytek drukowanych (PCB), pozwalająca na oddzielenie poszczególnych płytek PCB od większego panelu po osadzeniu elementów i ich polutowaniu. Polega na wykonaniu na powierzchni panelu PCB rowków w kształcie litery V, pozwalających na łatwe i precyzyjne rozdzielenie poszczególnych płytek.
   Rowki w kształcie litery V, są wycinane w laminacie przy pomocy obrotowych noży. Zazwyczaj jedna trzecia grubości PCB jest usuwana z góry płytki, a kolejna jedna trzecia z dołu, pozostawiając trzecią część na środku, która nadal łączy poszczególne płytki w panelu.
   Tak wykonany panel, można rozłamać na pojedyncze płytki ręcznie lub przy pomocy dedykowanego urządzenia nazywanego separatorem.

Zalety rytowania jako metody panelizacji
Schemat v-cut

rys 1. Rytowanie - przektój

  1. Wydajność: Pozwala na wydajną produkcję wielu płytek drukowanych na jednym panelu, zmniejszając koszty produkcji i skracając czas realizacji zamówienia.
  2. Oszczędność miejsca: Ponieważ poszczególne płytki PCB są ciasno upakowane na jednym panelu, minimalizuje to marnowanie przestrzeni i materiału.
  3. Precyzja: Nacinanie typu V zapewnia czystą i precyzyjną metodę oddzielania płytek PCB, zapewniając, że krawędzie płytek pozostaną nienaruszone i wolne od uszkodzeń.
  4. Mniejsze naprężenia: W porównaniu z innymi metodami, takimi jak frezowanie z pozostawionymi mostkami do wyłamania, rytowanie może minimalizować naprężenia na płytkach drukowanych powstające podczas separacji obwodów na pojedyncze płytki.
Ograniczenia panelizacji metodą rytowania
  1. Elementy blisko krawędzi: Metoda rytowania może nie być odpowiednia dla wszystkich projektów PCB, zwłaszcza tych z wrażliwymi komponentami w pobliżu krawędzi, ponieważ proces separacji może generować pewne naprężenia mechaniczne.
  2. Tylko linie proste: Metodą rytowania można wykonać tylko linie proste od krawędzi do krawędzi panelu. Ogranicza to stosowanie tej metody tylko do płytek o prostokątnych kształtach. Niemniej w przypadku płytek o bardziej skomplikowanych kształtach można posłużyć się kombinacją frezowania i rytowania. Taka łączone metoda zazwyczaj nadal będzie tańsza niż samo frezowanie.
O czym należy pamiętać projektując panel rytowany
PCB rytowane

rys 2. Panel rytowany

  1. Odstępy: Pojedyncze płytki umieszczamy w panelu bez odstępu pomiędzy nimi. Ponieważ rytowanie pozostawia około 1/3 grubości materiału, płytki po rozłamaniu będą miały wymiar dokładnie taki jak wynika to z plików gerber.
  2. Odsunięcie miedzi od krawędzi: Zarówno ścieżki jak i pola masy nie mogą znajdować się bliżej niż 20mils (0,5mm) od krawędzi ścieżek. Jak widać na rysunku 1 rytowanie zabiera nieco materiału na krawędzi płytki. Jeśli ścieżka będzie przebiegała zbyt blisko zostanie uszkodzona.
  3. Obwody drukowane zamawiane w naszej firmie, jeśli to tylko możliwe oraz jeśli w zamówieniu nie jest wyraźnie zaznaczony inny układ panelu, zawsze wykonywane są w panelu rytowanym. Jest to najtańsza i najszybsza metoda. Nie ma potrzeby samodzielnego składania płytek w panel. Nasi technicy mogą zrobić to dla państwa.