BAZA WIEDZY - Kontrola jakości obwodów drukowanych

   W naszej firmie stosujemy dwie metody kontroli poprawności wykonania obwodów drukowanych: test elektryczny oraz automatyczny test optyczny. Poniżej przedstawimy wady i zalety każdej z tych metod.

AOI inspection

Test AOI

   Pierwsza metoda sprawdzenia, czy dany obwód drukowany jest wykonany zgodnie z dostarczoną specyfikacją jest test optyczny. Jest on najczęściej nazywany testem AOI (z ang. Automatic Optical Inspection). Polega on na automatycznym skanowaniu powierzchni obwodu drukowanego kamerą cyfrową o wysokiej rozdzielczości. A następnie na porównaniu tak otrzymanego obrazu z plikami „gerber” użytymi do produkcji danej płytki drukowanej. Postępowanie takie pozwala na znalezienie zwarć oraz przerwanych ścieżek. Umożliwia także znalezienie naderwanych ścieżek. Takie na wpół przecięte ścieżki, mimo że sprawne elektrycznie mogą przysporzyć w przyszłości problemów. Urządzenie z płytką obarczoną takimi wadami może działać tuż po montażu, aby po kilku tygodniach przestać zachowywać się prawidłowo. Wadą testu optycznego jest to, że sprawdzana jest tylko powierzchnia obwodu. Maszyna wykonująca test nie ma możliwości zajrzenia do wnętrza przelotek, a co za tym idzie metalizacja otworów w płytce nie zostanie skontrolowana.

Test elektryczny

Test elektryczny

   Rozwiązaniem tego problemu jest drugi rodzaj testu – test elektryczny. Polega on na sprawdzeniu czy każda ścieżka na płytce przewodzi prąd oraz czy pomiędzy żadnymi dwoma ścieżkami nie ma zwarcia elektrycznego. Maszyna wykonująca ten test przykłada sondy kolejno do wszystkich punktów lutowniczych i przy pomocy przyłożonego napięcia kontroluje czy nie występuje zwarcie lub przerwana ścieżka. W ten sposób zostaną sprawdzone także przelotki. Niestety przypadek, gdzie ścieżka o szerokości 3 mm zostanie zostanie naderwana tak że w krytycznym miejscu zostanie z niej „włosek” nie zostanie zasygnalizowany jako błąd.

   Wszystkie produkowane przez nas obwody dwustronne przechodzą test optyczny. Test elektryczny wykonujemy na życzenie zamawiającego za dodatkową opłatą. Warto go zastosować w przypadku gdy na płytce będą montowane drogie elementy. Próby demontażu takich podzespołów mogą okazać się czasochłonne i spowodować bezpowrotne ich uszkodzenie.

   Podsumowując dopiero wykonanie obu testów: elektrycznego i optycznego daje nam pewność, że płytka będzie wykonana całkowicie zgodnie z projektem.